NULL string(0) ""

Uchwała nr IX/67/03Rady Miejskiej w Szubiniez dnia 23 października 2003w sprawie uchwalenia regulaminu głosowania nad wyborem ławników do Sądu Okręgowego w Bydgoszczy.Na podstawie art. 160 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. Nr 98, poz. 1070 i Nr 154, poz. 1787, z 2002r. Dz.U. Nr 213, poz. 1802 i Nr 240, poz. 2052)

Uchwała nr IX/67/03
Rady Miejskiej w Szubinie
z dnia 23 października 2003


w sprawie uchwalenia regulaminu głosowania nad wyborem ławników do Sądu Okręgowego w Bydgoszczy.

Na podstawie art. 160 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. Nr 98, poz. 1070 i Nr 154, poz. 1787, z 2002r. Dz.U. Nr 213, poz. 1802 i Nr 240, poz. 2052)


Rada Miejska w Szubinie
uchwala, co następuje:

§ 1. Wybory ławników do Sądu Okręgowego w Bydgoszczy następują zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu Rady w głosowaniu tajnym.

§ 2. 1. Głosowania tajne przeprowadza Komisja Skrutacyjna wybrana w składzie trzyosobowym przez Radę spośród radnych.
2. Komisja Skrutacyjna wybiera ze swego grona Przewodniczącego Komisji.
3. W skład Komisji nie mogą wchodzić radni kandydujący na funkcję ławnika do Sądu Rejonowego w Szubinie.

§ 3. 1. Radni głosują na dwóch kartach do głosowania. Jedna karta przeznaczona jest do głosowania na kandydatów do Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych -Sądu Okręgowego w Bydgoszczy, a druga do głosowania na kandydatów do innych wydziałów Sądu Okręgowego w Bydgoszczy niż Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.
2. Karty do głosowania, o których mowa w ust. 1 są opatrzone pieczęcią Rady Miejskiej w Szubinie.
3. Kart do głosowania, o których mowa w ust. 1 nie może być więcej niż radnych obecnych na sesji.
4. Na kartach do głosowania, o których mowa w ust. 1 umieszcza się kratkę do postawienia znaku "x", liczbę porządkową, nazwisko i imiona kandydatów w kolejności alfabetycznej oraz informację o sposobie głosowania.

§ 4. 1. Rada wybiera 5 ławników do Sądu Okręgowego w Bydgoszczy, w tym 4 do Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych - Sądu Okręgowego w Bydgoszczy.
2. Sposób głosowania jest następujący:
1) do Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych -Sądu Okręgowego w Bydgoszczy:
a) głosuje się w ten sposób, że postawienie znaku "x" w kratce z lewej strony obok nazwiska kandydata oznacza głos "za" danym kandydatem,
b) każdy radny dysponuje 4 głosami "za",
2) do innych wydziałów Sądu Okręgowego w Bydgoszczy niż Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych- Sądu Okręgowego w Bydgoszczy:
a) głosuje się w ten sposób, że postawienie znaku "x" w kratce z lewej strony obok nazwiska kandydata oznacza głos "za" danym kandydatem,
b) każdy radny dysponuje 1 głosem "za".

§ 5. 1. Karta do głosowania jest nieważna jeżeli:
1) nie jest opatrzona pieczęcią Rady Miejskiej w Szubinie,
2) jest podarta.

§ 6. Głos jest nieważny:
1) w razie głosowania na kandydatów zgłoszonych do Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych - Sądu Okręgowego w Bydgoszczy, jeżeli radny odda głos "za" na więcej niż na 4 kandydatów albo nie postawi znaku "x" z żadnej z kartek,
2) w razie w razie głosowania na kandydatów zgłoszonych do innych wydziałów Sądu Okręgowego w Bydgoszczy niż Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, jeżeli radny odda głos "za" na więcej niż na 1 kandydata albo nie postawi znaku "x" z żadnej z kartek.

§ 7. Komisja Skrutacyjna ustala na postawie ważnych kart do głosowania liczbę głosów nieważnych oraz liczbę głosów ważnie oddanych na kandydatów.

§ 8. 1. Ławnikami do Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w Bydgoszczy zostaje wybranych 4 kandydatów, którzy uzyskali kolejno największą liczbę głosów.
2. Jeżeli kilku kandydatów uzyska równą liczbę głosów i nie można ustalić 4 kandydatów, którzy uzyskali największą liczbę głosów, wówczas przeprowadza się II turę głosowania.
3. Do II tury przechodzą ci nie wybrani w I turze głosowania kandydaci, którzy uzyskali największą równą liczbę głosów i spośród nich dokonuje się wyboru brakującej liczby ławników. Zasady głosowania w II turze określa Rada w odrębnej uchwale.

§ 9. 1. Ławnikami do innych wydziałów Sądu Okręgowego w Bydgoszczy niż Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych zostaje wybrany 1 kandydat, który uzyskał największą liczbę głosów.
2. Jeżeli kilku kandydatów uzyska największą równą liczbę głosów i nie można ustalić 1 kandydata o największej liczbie głosów, wówczas przeprowadza się II turę głosowania.
3. Do II tury przechodzą ci nie wybrani w I turze głosowania kandydaci, którzy uzyskali największą równą liczbę głosów i spośród nich dokonuje się wyboru 1 ławnika. Zasady głosowania w II turze określa Rada w odrębnej uchwale.

§ 10. 1. Z wyborów ławników do Sądu Okręgowego w Bydgoszczy Komisja Skrutacyjna sporządza protokół.
2. Protokół, o którym mowa w ust. 1 powinien zawierać w szczególności:
1) skład Komisji Skrutacyjnej,
2) liczbę wydanych kart do głosowania,
3) liczbę kart wyjętych z urny,
4) liczbę kart ważnych,
5) liczbę kart nieważnych,
6) liczbę głosów nieważnych,
7) liczbę głosów ważnych,
8) liczbę głosów oddanych na poszczególnych kandydatów,
9) stwierdzenie spośród kandydatów do Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych -Sądu Okręgowego 4 kandydatów, a spośród kandydatów do innych wydziałów Sądu Okręgowego w Bydgoszczy niż Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych 1 kandydata, którzy uzyskali największą liczbę głosów albo nazwiska i imiona kandydatów, którzy uzyskali największą liczbę głosów i nazwiska i imiona kandydatów, którzy przechodzą do II tury głosowania,
10) imiona, nazwiska i podpisy członków Komisji Skrutacyjnej.

§ 11. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

 

UZASADNIENIE

Z zapisu art. 160 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych, wynika że rada gminy dokonuje wyborów ławników do sądów okręgowych oraz do sądów rejonowych w głosowaniu tajnym, zwykłą większością głosów, przy obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady.
Natomiast liczbę ławników wybieranych przez rady gmin do Sądu Okręgowego ustala kolegium tego sądu. Pismem z dnia 12 maja 2003r. Prezes Sądu okręgowego podał liczbę 5 ławników potrzebną Sądowi Okręgowemu w Bydgoszczy na nową kadencję 2004 - 2007. Z tej liczby Rady Miejskiej w Szubinie ma wybrać 4 ławników do Sądu Pracy - Sądu Ubezpieczeń Społecznych w Bydgoszczy.
Zgodnie ze Statutem Gminy Szubin, tajne głosowanie przeprowadza Komisja Skrutacyjna wybrana w składzie trzyosobowym przez Radę spośród radnych. Głosowanie odbywa się na kartach do głosowania, których nie może być więcej niż radnych obecnych na sesji. Przedmiotowe karty muszą być opatrzone pieczęcią Rady Miejskiej w Szubinie. Z przeprowadzonego tajnego głosowania Komisja Skrutacyjna sporządza protokół, który jest załącznikiem do protokołu z sesji Rady.
Ponieważ przedmiotowa ustawa oraz Statut Gminy Szubin nie regulują wyczerpująco procedury wyborczej ławników do sądów, dlatego niezbędne jest uchwalenie regulaminu głosowania nad wyborem ławników przez Radę Miejską w Szubinie.
Uchwała Rady Miejskiej w Szubinie w sprawie uchwalenia regulaminu głosowania nad wyborem ławników do Sądu Okręgowego w Bydgoszczy ustala zasady uznawania głosu za ważny i nieważny, sposobu głosowania oraz ustalania wyników głosowania.
W tym stanie rzeczy podjęcie uchwały jest uzasadnione.

Szubin, dnia 9 października 2003r.
RK


pobierz treść uchwały (125kB) pdf

metryczka


Opublikował: Katarzyna Markowska (28 października 2003, 10:41:50)

Ostatnia zmiana: Michał Moniak (1 października 2004, 12:19:42)
Zmieniono: poprawa literówek

rejestr zmian tej informacji »


Liczba odsłon: 2498