Obwieszczenie Burmistrza Szubina z dnia 23 grudnia 2016r. o odstąpieniu od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko 23.12.2016

Obwieszczenie Burmistrza Szubina z dnia 23 grudnia 2016r. o odstąpieniu od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko

23.12.2016

 
OBWIESZCZENIE
Burmistrza Szubina
z dnia 23 grudnia 2016r.

o odstąpieniu od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania
na środowisko
Na podstawie art. 46 pkt 2, art. 48, art. 49 w związku art. 57 ust. 1 pkt 2 oraz art. 58 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tj. Dz. U. z 2016 r. poz. 353) podaję do publicznej wiadomości informację o odstąpieniu od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla projektu dokumentu pn. „Szubiński Program Rewitalizacji na lata 2016-2023”.
Zgodnie z art. 48 ust. 1 i 2 ww. ustawy, organ opracowujący projekt dokumentu, może po uzgodnieniu z właściwymi organami, odstąpić od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko, jeżeli uzna, że realizacja postanowień danego dokumentu nie spowoduje znaczącego oddziaływania na środowisko.
Zgodnie z wymogami ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko na podstawie art. 48 ww. ustawy firma Lech Consulting Sp. z o.o. na podstawie pełnomocnictwa z dnia 14.12.2015 r. (znak: SG.077.213.2015) do występowania w imieniu Burmistrza Szubina przed organami i instytucjami o dane i dokumenty, opinie i uzgodnienia, które będą niezbędne do wykonania przedmiotu umowy, wystąpiła do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy oraz Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Bydgoszczy z wnioskami o uzgodnienie możliwości odstąpienia od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla ww. projektu dokumentu.
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy pismem z dnia 16.12.2016 r., znak WOO.410.548.2016.SŻ uzgodnił odstąpienie od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko do projektu pn. „Szubiński Program Rewitalizacji na lata 2016-2023”. Jednocześnie Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy w piśmie znak NNZ.9022.1.642.2016 z dnia 22.12.2016 r. uzgodnił możliwość odstąpienia od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla projektu dokumentu.
Uzasadnienie odstąpienia
„Szubiński Program Rewitalizacji na lata 2016-2023” stanowić będzie podstawowe narzędzie prowadzenia rewitalizacji w sposób kompleksowy i z zapewnieniem partycypacji społecznej w zaplanowanych przedsięwzięciach rewitalizacyjnych. Określa on planowane kierunki działań rewitalizacyjnych w sferze społecznej, gospodarczej i technicznej służące wyprowadzeniu ze stanu kryzysowego obszaru zdegradowanego.
Niniejszy dokument został opracowany w sposób, który uwzględnia zakres rewitalizacji wynikający z dokumentów strategicznych krajowych, regionalnych i lokalnych. Projekt „Szubińskiego Programu Rewitalizacji na lata 2016-2023” nie wyznacza ram późniejszych realizacji przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, a realizacja postanowień tego dokumentu, przy przestrzeganiu przepisów szczegółowych nie powinna spowodować zagrożeń dla środowiska oraz zdrowia ludzi.
Zaplanowane działania rewitalizacyjne wpisują się w założenia dokumentów strategicznych na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym, do tych dokumentów należą: Ustawa z dnia 9 października 2015 r. o rewitalizacji, Krajowa Polityka Miejska 2023, Narodowy Plan Rewitalizacji 2022, Polska 2030. Trzecia fala nowoczesności. Długookresowa strategia Rozwoju Kraju, Krajowa Strategia Rozwoju Regionalnego 2010-2020 Regiony, Miasta, Obszary Wiejskie, Koncepcja Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030, Wytyczne w zakresie realizacji przedsięwzięć w obszarze włączenia społ. i zwal. ubóstwa (...),Wytyczne w zakresie rewitalizacji w programach operacyjnych na lata 2014-2020, Strategia rozwoju województwa kujawsko-pomorskiego do roku 2020 - Plan modernizacji 2020+, Założenia polityki terytorialnej województwa kujawsko-pomorskiego na lata 2014-2020, Strategia Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Funkcjonalnego, Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020, Strategia Polityki Społecznej Województwa Kujawsko-Pomorskiego do roku 2020.
Działania inwestycyjne zawarte w Szubińskim Programie Rewitalizacji ściśle korelują z założeniami zrównoważonego rozwoju w aspekcie ochrony środowiska, oraz wypełniają zobowiązania w stosunku do regulacji prawnych Unii Europejskiej, jednocześnie należy stwierdzić, że są ściśle powiązane z problemami w zakresie ochrony środowiska i służą ich niwelowaniu.
W programie rewitalizacji zostały ujęte przedsięwzięcia inwestycyjne o charakterze infrastrukturalnym, niemniej jednak na chwilę obecną nie rozstrzyga się, czy zaliczają się one do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko. Nie przewiduje się możliwości wystąpienia skumulowanego oddziaływania na środowisko w trakcie realizacji, jak i eksploatacji zrealizowanych inwestycji, a także oddziaływań trans granicznych. Nie przewiduje się również możliwości wystąpienia ryzyka dla zdrowia ludzi lub zagrożenia dla środowiska.
„Szubiński Program Rewitalizacji na lata 2016-2023” jest dokumentem obejmującym teren gminy Szubin, w tym obszary o ważnym znaczeniu dla dziedzictwa kulturowego (tj. zabytki). Jednakże, obowiązek uzgadniania wszelkich prac inwestycyjnych w ww. strefie ze służbami Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków eliminuje wystąpienie negatywnego wpływu przewidzianych inwestycji na zachowanie dziedzictwa kulturowego. Prace związane z realizacją projektów zostaną przeprowadzone w sposób wywierający minimalny wpływ na środowisko przyrodnicze.
Na obszarze Gminy Szubin leżą następujące obszary Natura 2000: Dolina Środkowej Noteci i Kanału Bydgoskiego (PLB300001), Łąki Trzęślicowe w Foluszu (PLH040027), Równina Szubińsko-Łabiszyńska (PLH040029) i Solniska Szubińskie (PLH040030). Niewielki fragment południowej części gminy obejmuje Obszar Chronionego Krajobrazu Jezior Żędowskich. Na terenie Gminy Szubin znajdują się także dwa użytki ekologiczne w Olku i w Chobielinie oraz liczne pomniki przyrody. Inwestycje ujęte w programie rewitalizacji nie będą jednak wywierały negatywnego wpływu na te obszary.
Podsumowując, stwierdzono, że realizacja zapisów przedmiotowego dokumentu, przy przestrzeganiu obowiązujących przepisów prawa w zakresie ochrony środowiska, zastosowaniu rozwiązań zapobiegających i ograniczających oddziaływanie na środowisko oraz rzetelnym przeprowadzeniu procedur oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, nie powinna spowodować negatywnego oddziaływania na zdrowie ludzi.
Biorąc pod uwagę powyższe, zgodnie z art. 48 i 49 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko stwierdzono, że w wyniku realizacji założeń określonych w dokumencie pn. „Szubiński Program Rewitalizacji na lata 2016-2023” nie zachodzi konieczność przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko.
Informację o odstąpieniu od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla „Szubińskiego Programu Rewitalizacji na lata 2016-2023” zamieszono na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Szubinie oraz wywieszono na tablicach ogłoszeń.
 

metryczka


Wytworzył: Małgorzata Łapaczyńska (23 grudnia 2016)
Opublikował: Małgorzata Łapaczyńska (23 grudnia 2016, 13:04:48)

Ostatnia zmiana: Małgorzata Łapaczyńska (23 grudnia 2016, 13:10:12)
Zmieniono: modyfikacja tytułu

rejestr zmian tej informacji »


Liczba odsłon: 180